A co naše budoucnost?

11. april 2011 at 14:24 | The |  Kecy v kleci
Salut, mes amies.
*začala si hvízdat* Omlouvám se za tu dvoutýdenní pauzu. Nebyla zamýšlená a samotnou mě to znechucuje. Jak bylo řečeno v diskuzi s Tatra.nkou: "Jdu napsat článek, umírá mi to tam." "Ne, nezmírá. Tam už je to dočista mrtvý. Obživ ho!"
Takže... oznamuji velké zmrtvýchvstání!
Radujte se, veselte se, Theyalin vás bude nadále trápit svými (nepříliš) smysluplnými články. :)
Menší dodatek k úvodu: Vy, kteří se účastníte spisovatelské soutěže, asi vás majznu baseballovou pálkou po hlavě. Vyhodnocení už by dávno bylo (zas tak líná nejsem), ale kdosi, čti většina, mi svoje práce ani neodeslala! Šup do práce, už jsou to víc jak dva týdny! Nemůžu udělat vyhodnocení s minimem charakteristik. A proč to za to stojí? Příští kolo bude mít mnohem zajímavější zadání ;) Tohle je jen překážka k překonání.
Tak tedy. Dneska to bude menší zamyšlení. Nad budoucností, to hlavně, ale co by byla budoucnost bez minulosti a přítomnosti? :)
Omlouvám se, že je to poněkud chaotické a také za ty překlepy, ale jsem nemocná, mám horečky a jsem ráda, když napíšu aspoň pár vět. Možná jsem se někdě špatně vyjádřila a možná během dne ještě něco opravím - pokud budu mít nervy to číst znovu. :)

.
Přemýšleli jste někdy o budoucnosti?
Myslím, že odpověď bude většinou kladná, přece jen je to častá otázka. Jenže co se zeptat takhle - jak nás asi budou brát budoucí generace? Jak bude vypadat naše historie?
To už je poněkud tíživější téma. Tak se na to podíváme - a začneme rovnou kulturou.
Kultura je důležitá a v kažadém století byly trendy poněkud jiné. Architektura, výtvarné umění, hudba, sochařství, filmy... vyberte si. Já ale začnu hudbou.
Skladatelé devatenáctého století? Upřímně doufám, že vám také v hlavě okamžitě vytanou Antonín Dvořák a Bedřich Smetana. Klasičtí čeští skladatelé devatenáctého století. Byli uznávaní a zasloužili si to - zkuste si složit operu, klavírní koncert nebo symfonickou báseň a bude vám jasné proč. Tihle skladatelé byli géniové. Něco dokázali.
A samozřejmě nebyli sami, podobnými génii byli například Ludwig van Beethoven (přelom 18. a 19. stol.) nebo Petr Iljič Čajkovskij (19. stol.).
A teď se mrkneme na dvacáté první století.
Co když se klasikou naše století stane Miley Cyrus nebo Justin Bieber?
Jen si to představte. Také vás to tak děsí?
Neuvěřitelně mě vytáčí takové ty zprávy typu - "Selena Gomez někde vyhrála tuhle a tuhle cenu, ona je tak skvělá a má talent!" nebo "Baby je v top ten nejposlouchanějších písních! Bože, já Džastyna tak strašně miluju!"
Kdysi byla v novinách anketa o Beatles. Víš, kdo byli Beatles, holčičko? Vysvětlete mi, jaktože to sedm z deseti dětí nevědělo. To rovnou můžeme být rádi, když se nám dostane odpovědi: ,,No, už sem to někde slyšel. Neni to ňáká skupina?"
Připadá mi, že svět jde v tomhle ohledu do kopru. Pak se nemůžu divit, že jsem házena do stejného pytle a někdo je schopný se mě zeptat, zda vůbec vím, kdo byli Rolling Stones.
A teď se maličko vrátím. Asi bych měla napsat, co mám proti Disney hvězdičkám a proč se do nich při každé příležitosti tak obouvám. Je pro to naprosto primitivní důvod.
Skládají si hudbu sami? Jistěže ne.
Jste si všichni storpocentně jistí, že umí zpívat a není to upravené počítačem? Netřeba odpovědi.
Jsou texty písniček o něčem? Závažná to otázka. Podívejte se na Friday Rebbeky Black a bude vám vše jasné.
To je přesně ono - tady je ten kámen úrazu. Je to jen jedna obrovská komerce.
A já budu ráda, že jsem na to nenaletěla, protože taková hudba mě nikdy nebrala. A nelžu vám.
Modlím se, aby onou klasikou našeho století nebyly tyhle rádoby hvězdičky a kdyby pop, tak aspoň kvalitní. Nu, snad to bude Apocalyptica (jak jim to ve čtyřech krásně fidlá!) nebo Metallica, která podle spousty mých vrstevníků již patří do starého železa. Zkrátka a dobře, budoucnost hudby mě děsí.
.
Další věcí je literatura.
Obrovským hitem poslední doby byla tetralogie Stmívání od Stephenie Meyerové, dalším bestsellerem je Eragon od Christophera Paoliniho.
Neříkejte mi, že se k Romeovi a Julii nebo Elizabeth a panu Darcymu přidá Bella a Edward jako slavný pár. Prosím vás na kolenou, jen to ne! Twilight jakožto kvalitní kniha? Prosím vás.
Nechci urazit fanoušky této ságy, ale je to špatná kniha a tento názor mi nikdo nesebere. Víte, kolik je tam chyb? Jak okoukané téma to je? Obyčejná harlekýnka...
Navíc, když to srovnáte s opravdu předním kouskem literatury, uvidíte propastný rozdíl. Srovnejte Obraz Doriana Graye a Stmívání a řekněte mi výsledek.
Ale co už. A co že mám proti Odkazu dračích jezdců? Vcelku nic, jen je to šílené klišé. Když se podívám na Tolkiena, mistra popisu, patnáctiletý kluk se může jít zahrabat.
Někdy na podzim 2010 jsem četla článek z novin, který napsala jakási studentka gymnázia Zábřeh. Vyčítala v něm kritikům, že si tak nemilosrdně podali bestsellery dnešní doby a že ta "přední díla literatury" nestojí za nic a tak dále. Titulek nesl název "Válka s mloky je nečitelný děs".
Děti moje, proč myslíte, že jsou tyto bestsellery kritizovány? Možná proto, že tam nějaké chyby budou, hm?
Možná proto, že paní Meyerová píše jako žák druhého stupně základní školy? Ach můj ty... Jashine.
Původně jsem se nad článkem rozesmála, ale pak mi to přišlo spíš k pláči.
Dnešní mladí lidé moc nečtou - taková je realita. A mě to mrzí, hodně mrzí.
Ach to vyspělé jednadvacáté století.
Ale třeba všechno dopadne dobře - možná budou klasikou detektivní romány Stiega Larssona, u předních autorů bude Terry Prattchet a já se v hrobě nebudu muset otáčet. Je ovšem jasné, že tam bude J.K. Rowlingová - ta díru do světa rozhodně udělala a ne že ne :)
.
S výtvarným uměním to snad dopadne dobře. Myslím ale, že dnes hraje velkou roli abstarktní umění. Proti tomu ani tak nic nemám, jen mi vždycky v mysli vytane heslo, kterým se řídila jedna moje kamarádka, která se stůj co stůj chtěla živit uměním. "Neumíš kreslit? Od čeho je tu asi abstraktní umění?"
A věřte mi, je to pravda. Nu, v tomto směru ale doufám v to nejlepší. Existuje spousta talentovaných lidí. Tak snad. :)
.
Nepokryla jsem všechny oblasti kultury, ale snad to nevadí. Teď se zaměřím od trochu dál, vlastně hodně jinam. Tenokrát se podíváme na vztah různých generací.
Poučili jsme se vždycky z chyb, které udělali naši předchůdci?
Odpověď je jasná. Smaozřejmě - je záporná.
Děláme chyby, stejné chyby zas a znova. Většinou přidáme ještě nějaké další. Války. Socialismus. Okupace.
Ti, kteří nezažili válku si nedokáží ani představit, jak šílené to muselo být. Myslíte si, že se generace, která poznala pouze mír, bude tolik bát války? Ne.
Totéž se týká komunismu. Ti, kteří nepocítili na vlastní kůži, jak strašně utlačující a surový režim to byl... co jim zabrání volit je znovu? Uznávám, já sama jsem se narodila až po roce 1989, ale rodiče mě v tomto směru vychovali silně antisocialisticky. Chyby, chyby a zase chyby.
To lidstvo dělá vždycky.
Za vším hledej ženu? Nikoliv, za vším hledej peníze - to je heslo naší doby. Smutné, nemyslíte?
Jsem si vědoma toho, že globální oteplování mohl být mýtus, to ano, ale nikdo mi nevezme to, že si Zemi ničíme. A děláme to stále. Jen když si nahrabeme dost peněz, to je přece to hlavní!
Jenže... na co budou peníze, pokud si Zemi zničíme?
Odpověď je jasná. A přesto to nikomu nedochází. Víte, občas mám chuť vydat se ven s baseballovou pálkou a pořádně praštit přes kebuli všechny ty politiky a ostatní lidi na vysokých pozicích.
Ach, ta lidská chamtivost.
Když jsem přemýšlela nad hospodářstvím, nad osudem našeho státu, nad politikou a vším tím ostatním a zatínala zuby, uvědomila jsem si spoustu věcí.
Třeba to, že demokracie je špatný systém. Ale počkejte, ještě mě neodsuzujte jako diktátorku! Demokracie je špatný systém, ALE není žádný lepší. Lidé jsou hloupí a nechají se vším zblbnout (Einstein to vyjádřil přesně. "Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupá. Tím prvním si však nejsem jist." ). Absolutistická vláda není řešením a komunismus byl Utopie. Je to těžké. A korupce je všude.
I tahle demokracie by se dala nějak vylepšit. Ale já s tím asi sotva udělám.
Chyby a zase chyby. Peníze jsou přece nejpřednější, není-liž pravda?
.
A na konec bych ještě chtěla dodat, že tento článek je napsán za předpokladu, že roku 2012 neskončí svět. Pokud ano, tak sayonara, stejně je to jedno. *ironík*
Což mi připomíná jednu mojí spolužačku: ,,Jestli skončí svět, tak nebudu muset kupovat dárky k Vánocům!" *raduje se*
Na což jsem jí odvětila: ,,Kup si je do zásoby. Jestli svět skončí, bude ti stejně jedno, žes je koupila a jestli ne, budeš je mít aspoň do zálohy." :)
Buďme optimističtí. Svět neskončí.
I když... s dnešním přístupem možná ano.
 

4 people judged this article.

Comments

1 Taychi Taychi | Email | Web | 11. april 2011 at 15:34 | React

Jsem totálně mrtvá(málem napsala modrá). Konečně jsi to oživila...už jsem neměla co číst.

2 wispworld wispworld | Web | 11. april 2011 at 15:39 | React

Jó, snaha tvořit podle vzoru se stává základní schopností obyvatelstva a přestává být uměním, na výsluní vystrkuje růžky geniální šnek jménem věda, to je můj pohled.. "Křup!", "A jéje."

3 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 11. april 2011 at 15:43 | React

Nop jo, naše debata o demokracii...:D (připomíná mi to, že musím napsat honem článek o naší totálně skvělé Unii^^) Každopádně s tvým názoerem na hudební kulturu naprosto souhlasím, stejně tak s tím knižním. To, že by snad někdy v budoucnu mohl Just-In-Beaver přeprat v popularitě Beatles či Metallicu, to mě hodně děsí. A to že Disney hvězdičky si nic nerskládají, to je další z holých pravd stejně jako to, že tam stačí mít slavné rodiče, nahrát telenovelu a je z vás rozmazlená stár. Co třeba dědička Hiltonka, co umí...?

Nedávno jsem četla Janu Eyrovou a vyděšeně jsem kulila oči nad myšlenkou, co z nás vyroste, když se mi za to ve škole někdo zasmál.

Abstraktní umění má stopro něco do sebe, ale nikdy jsem tomu moc nefandila. Každopádně zajímalo by mě, jak na tom budeme z kulturního hlediska. Zda budeme chodit v latexu jako cybergoths, co působí jako ve sci fi, či naopak nebudeme chodit vůbec a lítat? O politickém stavu se snad vyjadřovat radši nebudu.

Krásný a pravdivý článek, pavouci se začínají stahovat. :)

4 Jasmína Jasmína | Web | 11. april 2011 at 16:09 | React

Ty jo, super :)

5 Opti-Mystique Opti-Mystique | Email | Web | 11. april 2011 at 18:49 | React

Děsí mě to. Ale došlo mi to až jsi to teĎ napsala... Taky by mě zajímalo, co se budou další další generace učit o tomhle století - chtěla bych ty učebnice vidět...

6 Majda Majda | Email | Web | 11. april 2011 at 19:12 | React

Konéčně se zase Majda má co přečíst x).
Né,prosím,to né. Hnustin Gayber se snad nebude spojovat s dvacátým prvním stoletím, prosím.
Jinak,tu písničku,Friday,jsem jednou slyšela. Jednou. Na 20 vteřin. Potom jsem se odhodlala,pustila ji znova. Dostala jsem záchvat smíchu,když jsem rozpoznala "Tak jede na předním sedadle, zadním sedadle
Na zadním sedadle, zadním sedadle"
Achjo. Potom mi stekla symbolická kapka na čele a definitivně jsem to vypnula. Ano,jediná věta která se dá říct "Oh, my Jashin.."

7 Šílená bruneta P Šílená bruneta P | Web | 11. april 2011 at 20:00 | React

Tak nejdřív k poslednímu - nikdy nemůžeš vědět co se stane. Když začneš pozorovat všechno kolem nás, všechno začíná brát nenadálého spádu. Tolik zemětřesení a sopek nikdy nebouchalo. I když možná ano a mnohem víc. Teď se to řeší jen kvůli tomu, že máme spoje všichni se všemi. Jak řekla moje učitelka fyziky: Dřív jsme se jen doslechli že bylo nějaké zemětřesní.. no a co? všichni si hleděli svého ve své zemi. Jelikož nebylo tolik komunikačních zařízení.Celkem logické.
Už nikdy neber do pusy Paolinyho a Eragona ;) radím. Možná ti to přijde jako klišé, ale klišé, co VYNIKÁ nad ostatními. Máš pravdu, Harry Potter se určitě jednou zapsal do dějin. Stejně tak Tolkienův Pán prstenů. Nebo Hobit.
Do hudby se určitě zapíše rok úmrtí krále Popu, ale že by byli nějací jedinci... ne, to nevidím...
Úžasná úvaha :)

8 Lucy Lucy | 12. april 2011 at 8:16 | React

A i já se hlásím se svým komentářem. Víš, na konci svého článku jsi provedla něco, co se stane v každé debatě na téma demokracie - "demokracie není ideální systém, ale je to nejlepší, co dnes máme" - jak řekl Churchill.
Bohužel se taky bojím, že po nás zbydou akorát mrakodrapy v Dubaji a Justinovy CDčka. Vlastně jsme o tom teď mluvily s Markétou v Bratislavě - co si o nás budoucí generace pomyslí? Jako my pohrdáme sanitárním vybavením středověkých hradů, jak budou za 500 let pohrdat naši potomci výtahy a okny, když oni přece budou umět lítat a koukat skrz zeď? A pak zazní jen: "To byli tenkrát lemplové, na co měli letadla, vlaky, nebo ty...jak se to jmenuje... autobusy! To ještě neznali teleport?" (konec neexistující citace)Ale je fakt, že literatura jde do kytek. Pranýřovat Válku s mloky (o kterou jsem se porvala s tvým bratrem, The) to je vrchol. OK, Goethe se nečte nejlíp, o Komenském a Bridelovi nemluvě, ale Čapek je fajny, Bronteová a Austenová taky a vůbec, nevím, co mají dnešní teenageři za problém. Já jsem taky teenager a spíš pohrdám Twilight. A Eragon...Jo, je to klišé jako noha mého spolužáka (velikost 52), ale napsaný je to docela hezky a čtivě. No a Harry Potter už není jen prostě kniha, začlenil se do kultury celého světa (viz. fanfic a následné glosy :D)
No nic, zase jsem se rozepsala, tak je čas ty moje žvásty utnout. Mějte se famfárově!

9 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 12. april 2011 at 13:56 | React

Prostě a jednoduše, všechno jde do háje...
Nedávno jsem řešila, že ti, co složili ty veškeré klasickké skladby, byli prosě machři :D:D Zato teď se každý v hudbě zmůže jen na " Baby Baby Baby Oooh " nebo texty, kde 100x slyšíš slovo bitch a shit :D ...
Co se knih týče... twilight v žádném případě.. Dračí jezdci jsou fajn... někdy člověk potřebuje i takové nějaké klišé :D
A v roce 2012 konec světa nebude... vím to :D ne, že si to jen myslím :D:D Prostě jsem o tom přesvědčená :D Z jistých důvodů které by byly na dlouhé povídání a stejně by si z toho asi nic nepochopila... ne, že by si byla blbá :D to nééé :D jen se to týká těch magických předpokladů, které každý bere za strašné kraviny :D ale u nás doma je to běžné :D:D

10 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 12. april 2011 at 20:03 | React

Pište ty charakteristiky, sakra! :D
Budoucnost? A to je co? :D

11 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 12. april 2011 at 20:09 | React

Á mimochodem... Je to měsíc bez tří dnů. Né dva týdny.

12 Lennroe Lennroe | Web | 13. april 2011 at 0:22 | React

To nezní ani trochu nemocně.
Brzy se nám uzdrav.
Já pořád doufám, že se Země zničit nenechá.
Mě se Eragon líbil ale uznávám, že je to hrozné, hrozné klišé a navíc, nikdy jsem moc netoužila přečíst si další díl.
Edward a pan Darcy? Nééééééééééééé
Zabte mě, to fakt nééé. Na pana Darcyho mi nesahat.
Naše rodina svolně prohlašuje, že živej komouš jim nesmí přes práh.

13 Kate Kate | 14. april 2011 at 18:46 | React

K těch disney hvězdám- neříkám že se mi líbí jak zpívají ale proč to všichni tak řeší? Vždyť Miley mají rády většinou tak 5-12 letý holky, a to ještě ne všechny.A co je nám vlastně do toho? Vždyt nemůžeme říct "ta hudba se nikomu nelíbí" protože to není pravda. Každýmu se líbí něco jinýho, nikdy bych člověka neodsoudit jen proto že poslouchá něco co se mi nelíbí (třeba toho biebra).

Stejný je to s knihama- stmívání jsem nečetla ale každýmu se líbí něco jinýho.
Někdo čte jednoduchý romány, někdo horory, někdo třeba sci-fi. A co mám být?

Proč hledat problémy tam kde nejsou? Dřív se taky všem lidem nelíbili stejný věci. Vlastně si tímhle článkem hlavně stěžuješ- ¨ale tak fajn, je to tvůj názor. Neříkám že nemáš pravdu.

Souhlasím s tím že války jsou hrozný. Politice nijak nerozumím, ale myslím že v tomhle máš pravdu. Zemi si dřív nebo pozděj zničíme.

14 The The | Web | 16. april 2011 at 12:48 | React

[1]: Ty jsi mrtvá? To ne, Tay, to mi nedělej... jinak si u tebe nepočtu. .P
[2]: "A jéje" je hodně přesné.
[3]: Ano, ano, naše diskuze v parku! :) Je zvláštní, jak často se na názorech shodneme, viď? Můj názor na Unii znáš, zase jsme se shodly. To není možný, ty mi určitě vidíš do hlavy. No že je to tak? Nezapírej! :D
[4]: Když myslíš. Děkuji. :)
[5]: Taky bych je chtěla vidět. Nu, ale v téhle úvaze jsem se na všechno dívala z té horší stránky. Snad to tak zle nedopadne. :)
[6]: Haha, nechápu, jak čtení mých žvástů může ně koho bavit. :D Co se týče Friday, mě spíš zabilo takový to "včera je čtvrtek, dneska je pátek, zítra bude sobota a po ní přijde neděle". Ze začátku jsem se smála. Pak mi můj bratr oznámil, že je to myšleno vážně a já už taky vzpínala ruce k Jashinovi. :D (Mimochodem, v Chipmunk verzi to zní mnohem líp. A srandu si nedělám. :D)
[7]: Eragon je šílený klišé. Napsaný jeto docela hezky, ale jako jedno z nejlepších děl literatury se to fakt nedá označit, to promiň.
[8]: Teda Lucko, ty jsi moje spřízněná duše, ne? :D Ty ses rvala o Válku s mloky se Šimonem? A on byl proti ní? Zábavné. Jen si to představit je vtipné. :D
[9]: Těch smajlíků... Tatruš, Tatruš. :D Ale chápu to. Taky moc nevěřím, že by měl v roce 2012 skončit svět. Proč to ohraničovat na jedno datum, že?
[10]: Jestli je nenapíšou, smůla, děti. Budoucnost? Jashinví.
A... dobře, je to víc. Ale začátek toho jsem psala, když to skutečně byly dva týdny a kousíček. A pak už jsem se moc k netu nedostala. O:)
[12]: Vážně ne? To potěší. A děkuju. Už jsem si myslela, že jsem skoro zdravá... vstala jsem z postele a zjistila, že nemůžu mluvit. Škoda, no. :D
Nikdo neřekl, že se mi Eragon nelíbil - doteď mě zajímá, co se stane v poslední knize. Jak z toho asi Paolini vybruslí? Ovšem když jsem to četla, uvědomovala jsem si to, že je to tak šílený klišé, že to ani není možný. Nutno uznat, že napsané je to pěkně, ale do předních řad nejlepší literatury to vážně nepatří...
Jo, Belluška Maruška Sjů a Edward Kůlmen ve slavných párech, to je na zabití.
Naše rodina je na tom dost podobně.
[13]: Ano, stěžuji. Proč nevidět všechno černě, že? :) Ne, mohla bych samozřejmě napsat článek o těch úžasných a talentovaných lidech, kteří mezi námi jsou... ale o čem by ta úvaha pak byla? :D
Zničíme, zničíme. PEníze jsou dneska všechno.

15 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 16. april 2011 at 18:27 | React

[14]: áá .. ti smajlíci přišli sami, já je nepsala... teda aspoň ne úmyslně... vždyť víš, že je píšu všude :D:D

16 venduleee venduleee | Web | 18. april 2011 at 21:03 | React

Abstraktní umění mě nebere, podle mě tak ze sebe umělce může udělat naprosto každý. Někde uděláš kolečko a vyděláš si na tom desítky tisíc. Je to sice taky způsob vyjádření na plátně či papíře, ale uznejme fakt, že ti, co se s tím tak dlouho patlají a do detailů propracovávají tváře a předměty, z toho potom mají mnohem míň, než ti co jen záhadným způsobem rozlijí barvu. Nemám abstraktní "umění" ráda.
S hudbou souhlasím.
Já mám náhodou Eragona ráda a svůj názor měnit nehodlám :). Je to takové, jaké to je a svůj účel odpočinku to krásně splňuje. Navíc si tím zvětšuješ slovní zásobu a rozvíjíš fantazii (hmm, tohle mi připomíná výklad učitelky na základní škole, sakra vážně mi už hrabe xD). Ale promiň, já mám dneska už všeho dost, tak doufám, že to nevyznělo nějak "zvláštně":D

17 Sh Sh | 20. april 2011 at 6:35 | React

[8]: "o kterou jsem se porvala s tvým bratrem" lolwut?

18 The The | 20. april 2011 at 13:36 | React

[17]: Já jsem z vás debatérů jelen.
Tak jak to tedy bylo? O:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement