Hrdinové na scéně

17. april 2011 at 14:30 | The |  Kecy v kleci
Zdravím, jdu si zase postěžovat. :D
Blog.cz mě naprosto vůbec neposlouchá, to, co je nahoře pod rubrikami již dávno neplatí a ono nic a nic. V administraci je to tak, jak to má být, na blogu tak, jak nemá. Už mi z toho jde hlava kolem.
Takže pár důležitějších změn - odkaz na povídky není platný, hodí vás pouze do rubriky s originálními jednorázovkami. Takže, chcete-li si dál číst moje výtvory, jděte >sem<.
Tak. Což mi připomíná, že jsem rozepsala novou kapitolovku. U odkazu výše ji hledejte s názvem Nesmělá. Pokud komentáře, prosila bych na Wayce, kam je odkaz. A pokud by nějaké byly, budu vám strašně vděčná. :)
.
Teď bych sem obyčejně hodila písničku, ale objevila se další chyba v Matrixu. Vždycky, když ji sem vložím a pak se pokusím něco napsat, spadne celý prohlížeč. Mám já to s tou elektronikou ale trápení. Bude jen odkaz, no.
Chtěla jsem se původně vypsat z toho všeho, co mě teď trápí, ale pak jsem si řekla, že vás nebudu zatěžovat. Už jsem se vyplakala na rameni třem lidem a vy si prostě nezasloužíte být obtěžkávani mými starostmi. Tímhle se omlouvám těm třem, že to museli poslouchat.
Teď ovšem napíšu něco jiného - a bude se to týkat psaní fanfiction (a možná nejen FF). Sama nejsem žádná úžasná spisovatelka, která by si zasloužila ovace a rudý koberec a zapsala se do srdcí mnoha pubertálních dívčin a chlapců... ale co je moc, to je moc. Včera, hned po tom, co jsem dopsala první kapitolu té mojí šílené slátaniny, jsem se jala brouzdat po internetu. A veřte neveřte, moje oči měly tendenci vypadávat a hrůzou se mi ježily chloupky v zátylku.

Nevím, jestli na to mám právo, ale myslím, že nějakou soudnost ještě mám. A to může mít i desetiletá slečna, věřte mi.
A tak se vám tu rozepíšu o tom, čeho všeho jsem si stačila všimnout za tu dobu, co tu s fanfiction jsem.
.
Zkratka OOC je dobře známá - znamená to out of character a postava je OOC v případě, že se nechová dle charakteru, který byl popsaný v knize/manze/anime/filmu. Tenhle prvek mi původně moc nevadil, koneckonců, nemůžete vědět, jak by se choval Draco Malfoy zamilovaný do Harryho Pottera, když to v knize nikde nebylo popsáno. Říkám dobře a beru to, sama s OOC často píšu (nebo si to alespoň myslím), ale milá dítka, všechno má své meze. Přijde mi moc, když se Hinata Hyuuga začne chovat energicky, nebojácně a po Konoze honí Naruta, aby mu při každé příležitosti vyznala lásku - a to vše naprosto přirozeně, ne pod vlivem nějakého jutsu. Je to úplně totéž, jako kdyby Severus Snape měl rád malá koťátka, byl na růžovou a šišlal - vám se to nepříčí?
Co je moc, to je moc. Berte ohled na to, jak je postava popsaná v původním díle. Pokud vám to nejde, pište si své vlastní originální povídky, tam vám to nikdo vytknout nemůže.
.
Co je snad ještě horší než ono příliš znatelné OOC, jsou originální charaktery hraničící s Mary Sue. Zápletka může být jak chce originální, povídka může být psaná strhujícím stylem, u kterého se vám tají dech, ale jakmile se někde objeví dokonalý charakter, na kterého nikdo a nic prostě nemá, ztrácím chuť číst dál.
Trochu reality do toho psaní, vážení. Někdo jako naprosto dokonalý člověk prostě neexistuje - smiřte se s tím.
Ale jsou tu i další věci, které se mi vůbec nezamlouvají - ať už souvisejí s Mary Sue nebo nikoliv.
 • Zaprvé, nemůžete z příběhu jednoduše vyšoupnout nějaké postavy. Ono je sice moc hezké, že se vaše postava strašně přátelí se Snapem a Sirius po ní hned vyjede, ale kam se poděla Lily, hm?
  Všímejte se a pište podle toho, jaké vztahy mezi postavami skutečně jsou.
 • Zadruhé, moc vás prosím, nepište chladné a vnitřně rozervané charaktery a více se držte toho, jak nám autor vykreslil svůj svět. Ne, vážně v Konoze neexistují nějaké klany s temnou minulostí, které byly vyvražděny až na vaši OC. (Jeden Sasuke nám stačí.) Ne, Naruto vážně nemá mladší sestru a už vůbec se do ní nehodlá zamilovat.
 • Dalším kamenem úrazu jsou jména postav. Jsou lidé, kteří chtějí být tak moc jedineční, až pojmenují svou postavu tak, že si to nikdo nebude moci pamatovat, viz. Valerie Josephina Francesca Monique Catherine Leanová. Normálním lidem obvykle stačí křestní jméno a příjmení a také nějaké zapamatovatelné, prosím. A hlavně by se k sobě měla hodit. Nikdy, a myslím tím skutečně nikdy, nekombinujte japonské jméno s českým či anglickým. Vy byste se chtěli jmenovat Fumiko Kloboučková? A dopadá to i mnohem hůř.
  Dostáváme se k opačnému pólu prvního zmíněného problému se jmény. Skutečně existují i jiná jména než je Sakura, Yuuki nebo Yumiko. Zase - trochu kreativity by to chtělo. Ale nepřehánět to.
  Zlatá střední cesta, no ne?
 • Váš hrdina prostě nemůže být všeho schopný. Není žádný bůh ani nikdo takový. Stanovte si nějaké hranice - něco, co nemůže zvládnout či někoho, koho nepřemůže, ani kdyby se na hlavu postavil. A navíc, jsou věci, které se prostě stát nemůžou. Nevykládejte mi, že by normální holka kolem čtyřiceti kilo byla schopná uzvednout koně i s jezdcem. Vy jste někdy někoho takového viděli?
  (Prostě musím uvést příklad s fantasy. Když píšete třeba na Eragona, Pána prstenů nebo tak podobně - všude se to hemží hrdiny, kteří jsou sice chudí sirotci, ale vlastní legendární meč, jenž prefektně ovládají. Cvičil je tajemný mudrc, vzal si je jen tak k sobě a naučil je kouzlit na nejvyšší úrovni. To všechno prosím pěkně v šestnácti letech! Samozřejmě jako sirotci mají super zázemí, jsou bez práce a klidně si můžou dovolit i jinou zbraň než je klacek sebraný na zemi na stezce. A navíc jsou velmi často elfové či půlelfové.
  Jó, takového bych si fakt přála potkat. Aby mi ukázal, jak moc reálný je... Mimochodem, ekvivalenty těchto úžasných lidí jsou prostě všude, nejen ve fantasy. Mary Sjůů, pojď k nám?)
 • Když si určíte věk vašeho hrdiny, přisuďte mu normální mentální schopnosti. Lituji, ale třináctiletý kluk, ať už je jak chce úžasný, krutopřísný a hustodrsný, prostě nebude na úrovni zkušeného a bitvami ošlehaného Kageho. Tak to prostě nefunguje. Nejlepší asi je, když je hrdina co nejblíže k vám - vy sami víte, jak dobří jste vy nebo vaši vrstevníci. Mimochodem - nikdy nenapíšete hrdinu o mnoho chytřejšího než jste vy sami. Promiňte, to nefunguje.
Moji milí, už jsem se setkala s lidmi, kteří odvětili, že napsat to bez něčeho z toho všeho, co jsem vyjmenovala, je nemožné. To ovšem není, četla jsem spoustu krásných fanfikcí a ne že ne. To jenom, že včera jsem si přečetla opravdové perly...
Co se týče odstavce s příkladem z fantasy, chápu, že tento typ literatury je určený k tomu, abyste si vymysleli, co v reálném světě nejde, ale chtěla jsem na něčem ukázat extrém. Takže prosím,n epředhazovat, tohoto jsem si vědoma.
Očekávám, že budu za tenhle článek všemi strašně seřvána. Že je článek příliš kritický a ošklivý a tak vůbec. Já si ale nemohla pomoct. A ještě, omlouvám se za to, že je celý článek takový roztěkaný. Ale co byste chtěli po holce, která je už druhý týden doma s horečkama? ;)

The


 

4 people judged this article.

Comments

1 Lomeril Lomeril | Web | 17. april 2011 at 14:58 | React

Vůbec není příliš kritický, je naopak pravdivý a vystihuje některé základní nešvary fanfiction a amatérského psaní.

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 17. april 2011 at 15:44 | React

Vyčerpávajícně napsáno. I ve fantase  jsou extrémy a třináctiletá děcka nemohou být dokonalá. :) Te´d doufej, že si to někteří pisatelé fanfiction přečtou.

3 Paní Yasuo Paní Yasuo | Web | 17. april 2011 at 16:16 | React

Super. Teď už snad jen uvést nějaký příklad. Napiš povídku, ve které bude hlavní postavou Severus a použij vše, co jsi teď vyjmenovala. :)

4 Luc Foxie Luc Foxie | Web | 17. april 2011 at 18:51 | React

súhlasím s tým, čo si napísala, ale mne nevadí, ak vo ff ľudia vypadnú z deja, aký bol v pôvodnom diele a doslova si žijú svoj príbeh, hoc aj zmenia dôležité fakty, pre mňa to bude stále ff :')
preto ich rozlišujem:
- ff, ktoré sa drží všetkých bodov, postáv, primárneho deju.. takýchto ľudí naozaj uznávam, lebo si uvedomujem, že to musí stáť dosť námahy :')
- ff, ktoré obsahuje postavy, nemusí sedieť dej a ich konanie, vložené aj vlastne vymyslené postavy, dej sa uberá iným smerom - nevýhodou tohto je, že autor musí upútať čitateľa, aby začal rozmýšľať o jeho vytvorenej postavičke, ktorá preňho predstavuje veľkú neznámu
:')
- ff, ktoré si ľudia píšu pre seba, ale zverejnia ich - nič to však nemení na fakte, že si to píšu pre seba, a s ich obľúbenými postavičkami - môj prípad :'D

takže tak.. ale popravde sa mi páči 3/4 ff o hp, lebo vždy ma prekvapí čo v tom a hentom okamžiku videl niekto iný a spracoval to na ff :')

budem pôsobiť asi dosť natvrdlo, ale kto je Mary Sue? asi dáka domyslená postava? :'D

5 Lucy Lucy | 18. april 2011 at 15:55 | React

Víš, co bychom chtěli po té holce, co je už druhý týden doma s horečkami? Aby horečkám řekla Hasta la vista a dokopala se do školy, ať s ní mi těžce pracující studenti můžeme mluvit normálně... :D Ale to je vedlejší, zpátky k mému komentáři, ze kterého se zase vyklube esej.
Ano, naše milé Mary Sue, Marijánové Suezákové a jim podobní. Vážně "miluju" povídky typu: Přišla tahle holka, nechala Harryho ať se do ní zamiluje, dělala nedostupnou a nakonec spasila svět. Celou dobu to byla nepolíbená panna, nekouřila, nepila, nebrala drogy, což znamená, že vlastně ani nežila, ne? A skončí to strašným hepoušem, kdy si Maruška Sjůová vezme Harryho a budou mít kupu dětí (kdo je ale porodí, když ona je tak emancipovaná a pracovně vytížená a on na to prostě nemá?), on/ona se stane ministrem kouzel (nehodící se škrtněte) a ten druhý z páru půjde velet bystrozorům... Ale nechme veškeré autory podobných FF žít v té naději, že takhle je to přece docelafajn.
Hele, četla jsem pár povídek, kde naopak hrdinydocela slušně podceňovali. A bylo to...zajímavé. Po všech těch dokonalých tvorech tady byli pitomí puberťáci, někteří vypatlaní, někteří nerdi, kteří v praktickém životě nedokázali skoro nic. Popravdě řečeno, četlo se to hezky :)
No nic, přestanu se vykecávat, neb je čas jít domů... Mějte se famfárově!

6 Lucy Lucy | 18. april 2011 at 15:57 | React

A sakra... teď jsem po sobě přečetla ten koment a stydím se... Psala jsem to narychlo, takže pravopisných chyb jak máku...Omlouvám se!

7 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 19. april 2011 at 15:35 | React

Jo... tak tohle je článek, kde je všechno jenom pravda...
Čtu fantasy, kde se to šíleně úžasnými charaktery jen hemží... ale tak to prostě je no :D ...
a jinak k těm FF... taky už jsem četla pár brilantních kousků.. nikdy ale ne do konce, většinou největší kraviny byly z HP ... ale neříkám, že nejsou nějaké hezky napsané, jen já na ně ještě nenarazila... a popravdě je ani moc nevyhledávám :D nemám čas :D

8 Sh Sh | 20. april 2011 at 5:20 | React

"Severus Snape měl rád malá koťátka, byl na růžovou a šišlal." Myslím, že takovou fanfiction teď musíš napsat.

Mám pocit, že přebíráš příliš konzervativní přístup. Fikci nepíšeme proto, abychom v ní zaznamenali lidi s normálními schopnostmi; OOC je občas extrémně zajímavé. (Harry Potter and the Methods of Rationality?) Myslím, že ti spíš vadí, že příběh s extrémně posíleným protagonistou pořádně nefunguje; na to tu ale máme první zákon fanfikce :)

"The First Law of Fanfiction states that every change which strengthens the protagonists requires a corresponding worsening of their challenges. Or in plainer language: You can't make Frodo a Jedi without giving Sauron the Death Star." ~ Eliezer Yudkowsky

Jinak řečeno: dávejte postavám schopnosti, jak  se vám zlíbí. Hlavně ať v příběhu vznikne reálný, vyvážený konflikt - protože jinak to žádný příběh není.

9 The The | 20. april 2011 at 13:39 | React

[8]: Ehm... Proboha, v kolik jsi to byl vzhůru? (To nic.)
A víš co? Já nějakou fikci jakožto odpuzující věc s Mary Sue, šílenými OOC a vůbec všechno, třeba i s Yuuki Novákovou, napíšu.
No co. Já jsem kozerva. Ale je pravda, že mi je občas všechno jedno, když je povídka vtipná.

10 Majda Majda | Email | Web | 20. april 2011 at 18:58 | React

Proč,proč,proč?! Proč museli zneužít zrovna Hinatu,proč? *nešťastnost*
To si chudinka nezasloužila.
Jeden Sasuke stačí,děkuju pěkně.
A Naruto,zamilovaný do neexistující sestry? O.o Ach,chudinka Hinata. Když už ho honí po Konoze,ať už to má úspěch.
Ty jsi brouzdala na konoha. cz , ne? =D.
Nechápu,proč někdo o již vymyšlených postavách s vlastním charakterem píše tak...tak...Prostě proč je tak hrozně zprzní.

11 The The | Web | 20. april 2011 at 19:22 | React

[1]:[2]: Díky. :)
[3]: Jak jsem psala v [9]:, možná napíšu nějakou šílenost, která by ukazovala lidem, ež tudy cesta nevede. Uvidíme.
[5]: Lucko, neboj, už v pondělí mě můžeš pořádně zfackovat, že jsem v našem Holubníku dva týdny nebyla. ;D
Ale hele - mně by se líbil i ten příběh, který jsi popsala, kdyby byl vtipný. Strašně ráda třeba čtu povídky autorky, která sice nemá gramatiku úplně v malíčku, Mary Sue se většinou najde taky, stylistických chyb a vůbec všude mraky... ALE. Je to vtipné a to tak, že ne málo. Samozřejmě, mnohem lepší jsou ti dobří spisovatelé na Way, které čtu ještě radši, protože se pak válím smíchy po zemi... ale za chvíli smíchu chyby odpouštím. :D
[7]: ...ještěže ti někdy vyjde rande s facebookem :D Jinak bychom si nepopovídaly. O:)
[10]: Chudák malá Hinatka, no. Ale je fakt, že teď píšu taky jedno efefku, kde ji podle mě dost hnusně využívám :D Divím se, že mě její fanoušci ještě nezadupaly do země. Že já nepsala o někom jiným.
Počkej... víc jak jeden Sasuke? Noční můra! Leda že by ho Ten_Ten využila pro svoje povídky. 8D
Konoha? Taky, ale po chvíli jsem toho nechala. Na konoze jsou občas dost hrozný patlaniny. *otřásla se*
A jinak, proč je zprzní... protože se to prostě nabízí :D Ale pokud to udělá neúmyslně, tak hrr na něj - a odnaučit. :)

12 Taychi Taychi | Web | 20. april 2011 at 20:23 | React

Jáj.... Četla jsi moje povídky? To je ještě větší hrůza než ta popisovaná zde...
A když jsem byla menší, Itachimu jsem říkala Itashi :D

13 Luc Luc | Web | 22. april 2011 at 22:17 | React

btw, strašne od veci, ale: ten obrázok v záhlaví - milujem ten štýl kresby a prevedenia, s ktorým prišiel pyromaniac (http://pyromaniac.deviantart.com/) ^^

14 Luc Luc | Web | 22. april 2011 at 23:19 | React

ale napríklad, až teraz som si všimla odkaz na pesničku :'D - tá mi vždy od TDG prišla najsmutnejšia, respektívne, strašne rýchlo ma vedela dostať z dobrej nálady do riadnej bezdôvodnej depky :'D

15 Já | 24. april 2011 at 0:34 | React

Zaprvý se moc moc omlouvám, že tě v poslední době tak zanedbávám...
A zadruhý - TEN DESIGN JE NAPROSTO SUPER! *O*

16 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 24. april 2011 at 17:58 | React

*tlesk, tlesk, tlesk* Já nesnáším, když se postavy chovají OOC. Jaký ak má smysl psát o nich, když z toho pak v podstatě vyjde někdo úplně jiný? Jak jsi už napsala, pokud s tím má někdo problém, ať napíše vlastní povídku a nedělá kraviny, jenom naštve fanoušky *je stále ještě rozohněná poté, co náhodou narazila na ff Black Lagoon, kde se Revy chovala.. UGH..*
A Mery Sjů, tak ty miluju ze všeho nejvíc. Heh. Právě jsi mi vnuknula nápad na jeden... projekt. Všichni se bojte :D
Jinak je to skvělý článek jako vždy.

17 Kate Kate | Web | 30. april 2011 at 21:48 | React

Taky nemám ráda ty dokonalé pozitivní charaktery. článek je zajímavej a myslím že máš pravdu :). Psát povídku kde se postavy chovají OOC podle mě nemá cennu, fakt se mi nelíbí když by záporná postava měla být najednou hodná apod.

18 Yu Suzukei Yu Suzukei | Web | 2. may 2011 at 13:14 | React

Snape mě rozsekal. Obarvený na blond.
Ach, ale nevím jestli napíšu dlouhý komentář, já ti jen přišla dát sem glosovací odkaz.:D sky-city.blog.cz
Užij si to. xD

Hej ty jména! Kdo mi zas bere mé jméno? xD (Zas?! xD)
A jinak, ano, nedá se jinak než souhlasit. ;)

A proto moc nepíšu. Moje postavy by byly všechny dementní. x,D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement